Mysinek to jedyna o tej nazwie miejscowość w Polsce. Osada leży w kompleksie leśnym, 1.5 km na południe od wsi Lipinki Szlacheckie. W pobliżu przepływa niewielka rzeczka Węgiermuca, wpadająca do Wierzycy w okolicach wsi Rajkowy. Na starych pruskich mapach z 1816 i 1893 nie widnieje jeszcze osada Mysinek. Pojawia się dopiero na mapie z 1910 roku pod nazwą Mysin. Nowa nazwa Mysinek funkcjonuje od 1934 roku. Teren Mysinka, jeszcze nie zagospodarowany, na początku XIX wieku należał do Edwarda Nostitz-Jackowskiego. W 1864 roku z posiadłości wydzielono teren o powierzchni 1,99 ha pod zabudowę folwarku. W 1877 roku właścicielem Mysinka został Teodor Kalkstein, syn Edwarda i Zofii zd. Nostitz-Jacowskich.

 

Po lewej: Herb Ryś - Rodziny Nostitz - Jackowskich
Po prawej: Herb Kos – Rodziny Kalksteinów właścicieli Mysinka 


Teodor Kalkstein, późniejszy doktor filozofii, inicjator powstania na Pomorzu spółek rolniczo-kredytowych w 1898 roku  obok folwarku zbudował  dworek, nazwany potem myśliwskim.

Powyżej: Teodor Kalkstein

Dworek  stał się miejscem spotkań wybitnych osób. W dworku często bywał przyjaciel Edwarda ze studiów w Berlinie, W. Korytowski, późniejszy biskup lwowski. 

 


Powyżej: 
 Mysin – Mysinek  na pruskiej mapie z 1910 roku. 

Obok dworku, T. Kalkstein stworzył ogród z wieloma gatunkami drzew i krzewów. Dworek w Mysinku miał kilku właścicieli, zawsze  jednak  toczyło się tu życie towarzyskie. Właścicielem dworku w 1982 roku został Dick Bosma, który przeprowadził gruntowny remont posiadłości, a od 2000 roku dworek udostępnił turystom, oferując nie tylko noclegi w tym uroczym miejscu, ale także jazdy konne.