Szanowni Państwo

Od niespełna 20 lat oferujemy zajęcia edukacyjne dla młodzieży „Żywe Lekcje Historii”, „Turnieje Rycerskie”, „Wędrówkę po warsztatach rzemiosł dawnych”, „Szkołę Rycerską”, turnieje łucznicze i kusznicze, ognisko i wiele innych atrakcji, które przeniosą uczniów w podróż w przeszłość. „Żywe Lekcje Historii” organizujemy w Państwa szkole, natomiast pozostałe programy edukacyjno – historyczne proponujemy realizować w trakcie wycieczki do średniowiecznego „Grodziska Owidz” k/Starogardu Gdańskiego”.

Nowością

Jest innowacyjne zwiedzanie zamku Malbork w formie gry edukacyjno – historycznej „Tajemnice Zamku Malbork”, której finałem jest spotkanie z Wielkim Mistrzem, wręczenie uczestnikom certyfikatów Odkrywców Tajemnic Zamku Malborskiego oraz jedna z zabaw edukacyjno – historycznych,- do wyboru: „Żywa Lekcja Historii”, „Turniej Rycerski”, „Turniej kuszniczy” lub „Turniej łuczniczy”.

Proponowane przez nas zajęcia, łączą zabawę z wiedzą. „Żywa Lekcja Historii” to podróż poprzez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotycznego. Pozwala naszym Gościom zrozumieć wspólne korzenie europejskie. To przede wszystkim zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. W trakcie lekcji żywej historii dzieci i młodzież mają okazję dobrze się bawiąc zdobyć wiedzę historyczną.

„Żywa Lekcja Historii” to oferta skierowana do uczniów klas IV- VI szkół podstawowych, oraz klas gimnazjalnych. Klasy młodsze wspaniale zostają wprowadzone w zagadnienie historii, klasy pozostałe aktualnie przerabiają poruszone zagadnienie, natomiast dla klas starszych to przypomnienie materiału.

Proponowane przez nas zajęcia obejmują trzy epoki:

STAROŻYTNOŚĆ: „Grecja i Rzym” – szkoła podstawowa oraz gimnazjum

ŚREDNIOWIECZE: „Wojowie i rycerze za czasów Piastów” – szkoła podstawowa „Rodowód Rycerstwa”, „Krzyżacy-kłopotliwi sąsiedzi Królestwa Polskiego”, „Krzyżacy. Od wypraw krzyżowych po Grunwald” – gimnazjum,

NOWOŻYTNOŚĆ: „Polska Sarmacka – Legenda Husarii” – szkoła podstawowa oraz gimnazjum

Każdy z ww. tematów to ok. 50 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w formie dostosowanej do wieku słuchaczy. Miejsce- tematy realizujemy w Państwa szkole - sala gimnastyczna lub aula. Zajęcia prowadzą 3 osoby w strojach historycznych. Prezentowane uzbrojenie i stroje zgodne są z realiami prezentowanej epoki. Proponowana ilość uczniów na jednych zajęciach – od 120 do 150 osób.

Krzysztof Górecki – główny odtwórca dziejów

  • Odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.
  • Laureat nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej oraz programu TVP 2 “Piękniejsza Polska” w roku 2009.
  • Wyróżniony tytułem "Przyjaciel Warmii i Mazur" przez Marszałka Warmii i Mazur w roku 2011.
  • Współtwórca oraz organizator historycznej części “Bitwy pod Grunwaldem” (nominacja do „Złotego Certyfikatu POT” w roku 2009).
  • Współautor programów nagrodzonych certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej “Najlepszy Produkt Turystyczny” w roku 2003, 2004 i 2007 (Gniew, Grunwald oraz Malbork).
  • Uhonorowany Odznaką honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
  • Twórca programów autorskich skierowanych do uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych: Żywe Lekcje Historii.
  • Założyciel Teatru Historycznego “Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”.

Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego” założony w 1996 roku, skupia ludzi zafascynowanych historią. Nasi członkowie są współtwórcami świetności zamku w Gniewie oraz turniejów i inscenizacji historycznych tam organizowanych. Jesteśmy współtwórcami i współorganizatorami największej imprezy historycznej w Polsce i równocześnie jednej z największych w Europie,- „Bitwy pod Grunwaldem”.

Nasze umiejętności często wykorzystywane są przez autorów filmów i programów TV, historycznych, edukacyjnych, kulturalnych oraz krajoznawczych.

Naszym partnerem jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które wspieraliśmy m in. przy rekonstrukcji i ożywianiu wczesnośredniowiecznego grodziska w Sopocie oraz spichlerza „Błękitny Baranek” - nowego oddziału Muzeum poświęconego średniowiecznemu Gdańskowi.

Od roku 2012 rozpoczęliśmy współpracę z nowopowstałym średniowiecznym „Grodziskiem Owidz” k/Starogardu Gdańskiego http://www.owidz.pl

Dotychczas największym osiągnięciem jest niewątpliwie organizacja historycznej części Bitwy pod Grunwaldem, od roku 1998 do chwili obecnej.

W roku 2010 realizacja przez Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”, widowiska historycznego „Wici Grunwaldzkie” dla Prezydenta RP i jego zaproszonych gości.

Nasze pokazy można także oglądać w niepowtarzalnej atmosferze zamków Malbork oraz Golub.

Mam nadzieję, że zechcecie Państwo wybrać się z nami w podróż w przeszłość.

Krzysztof Górecki